• Kategorie
  • Szukaj
  • Gry Karciane

Gry Karciane

Gry karciane, lub popularnie mówiąc - karcianki to nic innego jak gry towarzyskie, których głównym elementem są komponenty w postaci kart. Nie mówimy tu oczywiście o tradycyjnych gra rozgrywanych tradycyjną talią, którą można kupić tutaj, ale o całkowicie nowych grach, których mechanika i wzory kart zostały zaprojektowane od początku do końca tylko na potrzeby danej gry.

Wśród gier karcianych wyróżnia się przede wszystkim TCG czyli Trading Card Games oraz CCG czyli Collectible Card Games. Oba rodzaje charakteryzują się tym, że gracze mogą kolekcjonować oraz rozwijać swoją grę kupując kolejne pakiety kart, oraz wymieniać się powtórkami i handlować z innymi graczami. Do tego stylu gier karcianych należą słynne MTG czyli Magic The Gathering czyPokemon TCG.

Obok wyżej wymienionych gier istnieje również system LCG czyli Living Card games, który charakteryzuje się tym, że każde kolejne rozszerzenie poszerza grę o nowe możliwości - na przykład nowe scenariusze, albo nowe wzmocnienia, ale karty nie powtarzają się w pakietach. Do takich gier należą Lord of the Rings LCG czy Horror w Arkham LCG.