• Kategorie
  • Szukaj
  • Gry z mechaniką Legacy

Gry planszowe z mechaniką Legacy należą do jednych z najmłodszych we wielkiej rodzinie planszówek. Na początku były proste gry logiczne i zręcznościowe takie jak go, szachy czy bierki, później pojawiały się coraz to nowsze gry takie jak nieśmiertelny Chińczyk, Monopoly, Scrabble, aż do renesansu gier planszowych, których coraz to nowe tytuły zalewają rynek, a takie klasyki jak Carcassonne czy Dixit powoli ustępują swoim młodszym kolegom.

Wśród gier Legacy warto wspomnieć o takim hicie jak Dylematy Króla, który zapewni wiele godzi rozgrywki i rozmów nad stołem, czy o serii Pandemic gdzie gracze raz za razem będą walczyli z zagrażającymi światu chorobami.

Gry Legacy przeprowadzają graczy przez opowieść, która może się ciągnąć przez wiele spotkań i nie da się jej zawrócić dzięki czemu za każdym razem jest to wspaniałe przeżycie. Gry z systemem Legacy zawsze są dobrym wyborem. Dzięki temu, że gracze partycypują w kosztach, wielogodzinna rozgrywka w może być tańsza niż wspólne wyjście do kina ze znajomymi, a na pewno będzie dużo bardziej emocjonująca. O tym jak to działa przeczytasz niżej.

Jak działa mechanika Legacy? Na czym polegają gry ze "spuścizną"?

Elementem wspólnym dla Legacy jest rozwój gry w trakcie rozgrywki, która z kolei przemienia się w kampanię składającą się z wielu spotkań. Gra ewoluuje wraz z decyzjami graczy i rozwojem wypadków, jest zapisywana i kontynuowana w przerwanym miejscu. Gra Legacy rozwija się, zmienia i zapisuje wynik, który ma wpływ na dalszą rozgrywkę. Każda decyzja podjęta przez graczy ma znaczenie i najczęściej trwały dla rozgrywki skutek, którego konsekwencje będą się przekładały na kolejne rozgrywki.

Elementy charakterystyczne dla gier Legacy

Każda gra Legacy to historia, której nie da się opowiedzieć dwa razy tak samo. Elementami gier Legacy są często naklejki na planszę zmieniające jej charakter, dodatkowe zmiany zasad powiązane z wydarzeniami podczas rozgrywania kampanii jak w grze Dylematy Króla, czy trwałe pozbywanie się odrzuconych kart jak w serii Pandemic. W niektórych grach należy zapisać coś na planszy, lub na kartach w innych wraz z rozwojem wypadków "odblokowuje się" kolejne strony instrukcji. Świetnym przykładem są tu wspominane wcześniej Dylematy Króla, w których zależnie od podjętych przez grających decyzji otwiera się kolejne koperty z dalszą częścią historii.

Gra Legacy zawsze jest niezapomnianym przeżyciem.