• Kategorie
  • Szukaj
  • Karty do gry Piatnik

Piatnik - producent kart do gry

Piatnik należy do najsłynniejszych, europejskich producentów kart. Cieszy się wysokim poważaniem i estymą już od niemal dwustu lat. Jego karty są produkowane precyzyjnie i dokładnie. Do produkcji używane są materiały najwyższej jakości, a jednym ze znaków rozpoznawczych Piatnika stał się niezwykle szeroki wybór wzorów kart do gry. Każda rodzina ma w domu przynajmniej jedną talię Piatnika. Długa tradycja i wysoka jakość pozwoliła "Piatnikom" stać się wręcz synonimem kart do gry.

Firma Piatnik produkująca wysokiej jakości karty do gry powstała w Wiedniu, w 1842 roku i została założona przez Ferdynanda Piatnika. Rodzina Piatnik produkuje karty do gry już od sześciu pokoleń.

Początkowo karty do gry były malowane ręcznie w niewielkim, wiedeńskim zakładzie produkcyjnym.

Rozwój firmy Piatnik

Zaledwie pół wieku później, malutka manufaktura zmieniła się w spore przedsiębiorstwo przemysłowe. Po włączeniu się w prowadzenie firmy synów Ferdynanda Piatnika spółka zaczęła działać pod nazwą Ferd. Piatnik & Sochne.

Powstawały nowe fabryki na terenie niemal całych Austro-Węgier. W Polsce znana była Krakowska Fabryka Kart. Większość fabryk Piatnika przetrwała pierwszą wojnę światową i z powodzeniem prosperowały aż do lat 40-tych XX w.

Piatnik w XX w.

Po wojnie większość fabryk trafiła w sowiecki obszar wpływu przez co fabryki w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech zostały znacjonalizowane i straciły związek z firmą macierzystą w Wiedniu.

Mimo tego austriacka firma cieszyła się tak dobrą sławą, że bardzo szybko odbudowała swoje kontakty handlowe i rozpoczęła eksport kart na skalę światową. Od lat 50-tych ubiegłego wieku asortyment Piatnika jest stale poszerzany i obecnie nie są to jedynie karty do gry.

Piatnik obecnie

Dzisiaj Piatnik posiada w swojej ofercie nie tylko karty do gry, ale również puzzle i różnej maści gry planszowe. Sprzedaje rocznie ponad 25 milionów kart i innych artykułów do ponad 60 krajów na całym świecie. Firma dalej prowadzona jest przez potomków Ferdynanda Piatnika i członków jego rodziny. Sztuka wytwarzania kart jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Można więc powiedzieć, że jest to firma rodzinna, choć na pewno nie mała...

Długa tradycja, wysoka jakość i szeroki wybór wzorów stały się podstawą sukcesu firmy Piatnik, która już niebawem będzie obchodziła swoje dwustulecie!

Karty do gry w sklepie Zgrany.pl

Jeżeli szukasz kart do gry lub sklepu brydżowego to mogą Cię zainteresować poniższe działy:

karty do gry piatnik